Ronaldo-hattrick sendte Portugal til VM

Portugal slog igår Sverige med 3-2 i VM-playoff og skal dermed til VM.

Cristiano Ronaldo og Zlatan stod for alle scoringerne og portugiseren indrømmer, at man var bedre end Sverige.
- Vi havde det svært i perioder, men sådan er fodbold. Vi lykkedes med det, vi kom for at gøre, og nu kan vi tage tilbage til vores klubber og fokusere på VM, siger Ronaldo ifølge Fotbolsskanalen og fortsætter:

- Vi er bedre end Sverige i begge kampe. Sverige har et godt hold og en god træner, men vi var bedre. Vi fortjente at vinde. Det er klart, at vi bliver nervøse, da de scorer to gange, men da vi lavede det fjerde, ændrede det hele sig.

Med i alt fire mål i playoff kampene vandt Ronaldo også den interne dyst mod Zlatan.

- Zlatan er en fantastisk spiller, Sveriges store stjerne. Vi forsøger begge at gøre det bedste for vores hold. For mit vedkommende forsøger jeg altid at gøre mit bedste, sæson efter sæson, siger Ronaldo.

You must be logged in to post a comment.

 
© 2007-2018 LaLiga.dk, Alle Rettigheder Forbeholdes